Savitarna
En

Paieška

*alt_site_homepage_image*
En
Meniu

Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridorius

Atnaujinta 2024-09-11

Baltijos jūros regiono ir ES mastu svarbu bendradarbiauti su kaimyninėmis valstybėmis, siekiant padidinti vandenilio tiekimo saugumą regione ir koordinuoti perdavimo, saugojimo, importo ir eksporto veiklą. Tarptautinis bendradarbiavimas ir bendrų projektų įgyvendinimas svarbus užtikrinant technologijų vystymą, gerosios praktikos diegimą.

„Amber Grid“ dalyvauja tarptautiniame „Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus“ (angl. Nordic-Baltic Hydrogen Corridor) projekte, kurio tikslas  sujungti žaliosios energijos gamybos regionus Šiaurės Europoje su pagrindiniais vartojimo centrais vidurio Europoje. Šį projektą tikimasi įgyvendinti iki 2030 metų.

2024 m. birželio mėn.  užbaigta išankstinė galimybių studija, kuri išanalizavo Europos bei regionines energetikos politikas, pateikė konkrečius atsakymus apie žalio ir mažai anglies dvideginio išskiriančio vandenilio gamybos ir vartojimo potencialą. Studijos rengėjai pateikė rekomendacijas projekto apimčiai, galimai dujotiekio trasai, vandenilio saugojimui, finansavimo galimybėms, įgyvendinimo terminams ir rizikų valdymui. Studijos rezultatai yra svarbūs visam Baltijos jūros regionui, šiuo metu aktyviai ieškančiam galimybių išvystyti vandenilio infrastruktūrą nuo Suomijos per Baltijos šalis iki centrinės Europos.

Projekte dalyvauja - Europos dujų perdavimo sistemų operatoriai „Gasgrid Vetyverkot“ (Suomija), „Elering“ (Estija), „Conexus Baltic Grid“ (Latvija), „Amber Grid“ (Lietuva), „GAZ-SYSTEM“ (Lenkija) ir „ONTRAS“ (Vokietija).

Šiaurės ir Baltijos šalių regionas turi didelį žaliojo vandenilio potencialą. Išankstinėje galimybių studijoje numatoma, kad iki 2040 metų jis sudarys apie 27,1 mln. tonų (Mt) žaliojo vandenilio (pagaminto iš sausumos ir jūros, vėjo bei saulės energijos), ir tai įtakos vandenilio rinkos vystymąsi bei eksporto į žemyninę Europą potencialą. Tuo tikslu planuojama įgyvendinti NBHC projektą.

Prognozuojama, kad iki 2040 metų koridoriumi tarp šalių kasmet bus transportuojama iki 2,7 mln. tonų (Mt) žaliojo vandenilio. Išankstinė galimybių studija parodė, kad NBHC gali būti viena iš pirmųjų veikiančių tarpvalstybinių vandenilio projektų Europoje. Planuojama, kad NBHC vamzdynas bus 1200 mm skersmens, įrengtos kelios kompresorių stotys, o trasos ilgis bus apie 2500 km.

Įgyvendinus projektą, iki 2050 m išmetamo anglies dioksido kiekis sumažėtų iki 37 mln. tonų CO2 ekvivalento per metus. NBHC padidins regiono ir Europos energetinį saugumą ir tiekimo šaltinių įvairovę, sujungdamas vietinę žaliojo vandenilio gamybą su esamais ir naujais vartojimo centrais, taip pat prisidės prie stipriai nuo iškastinio kuro priklausomų sektorių dekarbonizacijos. 

Europos Sąjungos valstybėse narėse vykstant dinamiškiems pokyčiams, susijusiems su energetikos transformacija ir ekonomikos dekarbonizacija, numatoma, kad vandenilis taps viena pagrindinių energijos rūšių Europoje. Ji sustiprins ES energetinį saugumą, sumažins priklausomybę nuo importuojamos iškastinės energijos ir atliks svarbų vaidmenį mažinant daug energijos naudojančių Europos pramonės šakų priklausomybę nuo importuojamo iškastinio kuro. Be to, projektas reikšmingai prisidės prie ES šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo tikslo, nes padės pakeisti iškastinio kuro vartojimą pramonėje, transporto ir energetikos sektoriuose atsinaujinančiu ir mažai anglies dvideginio išskiriančio kuru, t. y. iš elektros pagamintu vandeniliu.

Remdamiesi išankstinės galimybių studijos rezultatais, dujų perdavimo sistemos operatoriai planuoja pradėti rengti galimybių studiją, apimančią išsamią projekto techninę analizę, komercinį bei ekonominį vertinimą, o taip pat detalų Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus įgyvendinimo grafiką.

Pridedamos pagrindinės preliminarios galimybių studijos išvados.

Daugiau informacijos apie NBHC projektą: Nordic-Baltic Hydrogen Corridor

Jei turite papildomų klausimų, susijusių su vandeniliu, kviečiame susisiekti su mumis el. paštu hydrogen@ambergrid.lt.

Daugiau informacijos:

Lina Rudzianskienė, l.rudzianskiene@ambergrid.lt
Dovilė Binkevičienė, d.binkeviciene@ambergrid.lt 

Naujienos

Dujų perdavimo operatoriai užbaigė išankstinę Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus galimybių studiją

Pradedama rengti Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus studija | Amber Grid

Savitarna