Atnaujinta 2025-07-02
Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus (angl. „Nordic-Baltic Hydrogen Corridor“, NBHC) projekto rengėjai – Suomijos „Gasgrid vetyverkot Oy“, Estijos „Elering“, Latvijos „Conexus Baltic Grid“, Lietuvos „Amber Grid“, Lenkijos „GAZ-SYSTEM“, Vokietijos „ONTRAS Gastransport“ ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA) pasirašė sutartį dėl Europos Sąjungos (ES) finansinės paramos Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriui. Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus projekto galimybių studijos etapo finansavimui bus skirta maksimali 6,8 mln. eurų suma.
Finansinės paramos sutartį 2025 m. liepos 1 d. pasirašė Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus projektą vystančios šalys ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA).
Šis bendradarbiavimas sustiprina Baltijos regiono konkurencingumą vandenilio sektoriuje ir patvirtina projekto partnerių įsipareigojimą plėtoti nacionalinę ir tarptautinę vandenilio infrastruktūrą. Koridorius skirtas remti švarių vandenilio rinkų plėtrą ir integruoti jas į Europos ateities energetikos sistemą. Bendras Europos infrastruktūros tinklų priemonės („Connecting Europe Facility“, CEF) finansavimas tarpvalstybiniams energetikos infrastruktūros projektams pagal transeuropinės energetikos tinklų (TEN-E) priemonę leis Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus (NBHC) projekto partneriams atlikti išsamias galimybių studijas, kuriose bus nagrinėjami techniniai, ekonominiai, reguliavimo ir aplinkosaugos aspektai, susiję su didelio masto vandenilio infrastruktūros tinklo vystymu Baltijos jūros regione.
„Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus (NBHC) projekto metu bus sukurta tvirta vandenilio infrastruktūra, kuri sustiprins energetinį saugumą, sudarys sąlygas sukurti tarpusavyje susietą Europos rinką ir skatins švarios energijos gamybą, siekiant dekarbonizuoti pramonę. Kartu su partneriais pagal BEMIP programą per pastaruosius 15 metų pasiekėme vertę kuriančių rezultatų: buvo įgyvendinti gamtinių dujų infrastruktūros projektai, kuriais Baltijos valstybės ir Suomija buvo integruotos į bendrą ES energijos rinką ir užtikrintas energetinis saugumas bei tiekimo patikimumas. Įgyvendinant Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus (NBHC) projektą bus reikalingos nuoseklios pastangos ir strateginė kantrybė. Nors užduotis nelengva, pasitikėjimo savo jėgomis suteikia mūsų tvirta bendradarbiavimo patirtis - šis svarbus CEF finansavimas paskatins projekto įgyvendinimą ir padės pasiekti apčiuopiamų rezultatų”, – sakė Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridorius yra svarbus žingsnis kuriant Europos vandenilio tinklą – strateginę viziją, kaip sujungti vandenilio gamybą ir vartojimą visame žemyne. Palaikydamas vandenilio iš atsinaujinančių išteklių perdavimą, koridorius padidins energetinį saugumą ir paspartins Europos perėjimą prie dekarbonizuotos ekonomikos.
Planuojama, kad galimybių studijos etapas bus baigtas 2027 m. pirmąjį ketvirtį, kuris bus pagrindu tolesniems projekto plėtros etapams. Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridorių tikimasi pradėti eksploatuoti apie 2033 metus.
Prasidėjus galimybių studijos etapui, viešojo ir privataus sektorių suinteresuotosios šalys bus pakviestos prisidėti prie šio proceso, užtikrinant, kad projektas atitiktų vietos poreikius, aplinkos apsaugos standartus ir ilgalaikius strateginius tikslus.
Bendrai finansuojama Europos Sąjungos lėšomis. Tačiau išreikštos nuomonės ir požiūriai yra tik autoriaus (-ių) nuomonė ir požiūriai, kurie nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ar CINEA nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei finansavimą skyrusi institucija negali būti laikomos atsakingomis už juos.
Daugiau informacijos apie NBHC projektą: Nordic-Baltic Hydrogen Corridor
Jei turite papildomų klausimų, susijusių su vandeniliu, kviečiame susisiekti su mumis el. paštu hydrogen@ambergrid.lt.
Daugiau informacijos:
Lina Rudzianskienė, l.rudzianskiene@ambergrid.lt
Dovilė Binkevičienė, d.binkeviciene@ambergrid.lt
Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus galimybių studijai – maksimali 6,8 mln. eurų parama
Europos Komisija skiria 6,8 mln. eurų Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus projektui
Pradedama rengti Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus studija | Amber Grid