Baltijos šalis ir Suomiją su Vakarų Europa susiesianti dujų jungtis GIPL prijungiama prie jau veikiančios „Amber Grid“ valdomos Lietuvos dujų perdavimo sistemos. Laikantis saugumo reikalavimų ir valdant aštrėjančią COVID-19 riziką, numatoma, kad šiemet bus įgyvendinta 60 proc. GIPL statybos darbų.
Didelio masto statybos darbai vyksta Širvintų rajone, šalia Jauniūnų dujų kompresorių stoties, viename pagrindinių sistemos mazgų, kur susikerta keletas magistralinių dujotiekių. Būtent šioje vietoje baigiamas įrengti GIPL dujotiekio pradžios taškas. Kartu su GIPL prijungimu prie veikiančios sistemos, užbaigiamas sunkiausias dujotiekio statybos etapas Lietuvos teritorijoje.
„Dujotiekių mazgas šalia Jauniūnų dujų kompresorių stoties yra tarsi kraujotakos sistema – dar vienos gijos prijungimas prie šios sistemos prilygsta sudėtingai operacijai. Turėjome atkasti vamzdyną, įrengti atsarginę liniją, kuria laikinai nukreipėme didelį aukšto slėgio dujų srautą tam, kad užtikrintume nenutrūkstamą dujų perdavimą visoje sistemoje. Ne tik prijungiame GIPL prie sistemos, bet ir įterpiame naujas įtaisus, kad sistema veiktų sinchroniškai ir galėtume bet kada sklandžiai perskirstyti dujų srautus“, – sako „Amber Grid“ generalinis direktorius Nemunas Biknius.
Anot „Amber Grid“ vadovo, sėkmingai įgyvendinus GIPL prijungimą prie sistemos, lapkritį 38 km naujojo dujotiekio atkarpa nuo Jauniūnų iki Elektrėnų bus užpildyta dujomis.
Per dešimt jungties statybos mėnesių Lietuvoje įgyvendinta pusė viso GIPL projekto. Projektą pradėjus šių metų sausį Lietuvos teritorijoje jau suvirinta 110 km GIPL vamzdyno iš 165 km. Iki spalio pabaigos bus atvežti visam dujotiekiui reikalingi vamzdžiai iš Lenkijos. 2021 m. pabaigoje pradėsiantis veiktis dujotiekis sujungs Lietuvos ir Lenkijos dujų sistemas. Bendra investicija į šį projektą siekia apie 500 mln. eurų, o Europos Sąjunga finansuoja 60 proc. šių investicijų.
Pasak N. Bikniaus, GIPL leis pagaliau panaikinti viso Baltijos regiono bei Suomijos dujų rinkos izoliaciją ir integruos Baltijos regiono bei Suomijos dujų rinkas į bendrą Europos rinką.
„Tai reiškia, jog Lietuvai ir visam regionui atsivers didžiulis pasirinkimas – pagaliau tapsime didelės pilnavertės dujų rinkos dalimi. GIPL leis efektyviau panaudoti Lietuvos dujų perdavimo sistemą ir Klaipėdos SGD terminalą. Be to, jungtis su Europa mums leis plėtoti žaliąją energetiką dujų segmente – tai neįmanoma kol esame izoliuoti nuo Europos rinkos“, – sako N. Biknius.
Lygiagrečiai toliau vyksta dujotiekio tiesimo darbai link Lietuvos–Lenkijos sienos. GIPL projektas įgyvendinamas laiku ir pagal suplanuotą biudžetą. Šiemet įgyvendinus du trečdalius statybos darbų, iki kitų metų pabaigos dujotiekis bus nutiestas iki Lenkijos sienos, Marijampolės rajone bus įrengta dujų apskaitos ir slėgio reguliavimo stotis, visa jungtis bus užpildyta dujomis ir paruošta sujungimui su Lenkijos dujų perdavimo sistema.