Valstybinei energetikos reguliavimo tarybai (VERT) paskelbus tyrimo dėl GIPL jungiamųjų dalių išvadą, „Amber Grid“ atsakomybės vertinimas turi būti neatsiejamas nuo projekto rangovo veiksmų, kuriais buvo sąmoningai ir kryptingai klaidinamas „Amber Grid“.
„Statybos techniniame reglamente ir GIPL rangos sutartyje aiškiai įvardinta, jog už detalių atitiktį ir dokumentus yra atsakingas rangovas. Esant tokiai teisinei rangovo atsakomybei, ginant tiek bendrovės, tiek ir vartotojų interesus, privalome užtikrinti, kad reikalavimų neatitinkančios dujotiekio dalys būtų pakeistos būtent rangovo sąskaita“, – sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.
„Tikimės, kad tokiu būdu vykdomas neturinčių tinkamų sertifikatų jungiamųjų dalių pakeitimas neatsilieps nei vartotojams, nei įmonės finansams, kas yra pabrėžiama ir VERT patikrinimo išvadose, – sako N. Biknius. – Tačiau kai kurie VERT išvadose pateikiami teiginiai, bendrovės požiūriu, ne visiškai atitinka faktines aplinkybes, todėl „Amber Grid“ planuoja VERT sprendimą skųsti teismui“.
„Amber Grid“ iniciatyva atlikto vidinio tyrimo metu buvo nustatyta, kad rangovas „Alvora“ netinkamai vykdė savo pareigas. Pati įmonė nustatė, jog dalis jungiamųjų dalių neturi tinkamų sertifikatų ir dėl to kreipėsi į prokuratūrą.
„Amber Grid” jau anksčiau priėmė sprendimą pakeisti jungiamąsias dalis, neturinčias tinkamų sertifikatų, rangovo lėšomis. Tam yra paimta rangovo „Alvora“ banko garantija, rengiama viešojo pirkimo dokumentacija, siekiant atsirinkti naują rangovą detalių pakeitimui ir planuojamas darbų grafikas.
Dvejus metus veikiantis GIPL dujotiekis yra saugiai ir patikimai eksploatuojamas. Per šį laikotarpį nebuvo užfiksuota jokių techninių rodiklių, kurie leistų abejoti dėl saugaus dujotiekio naudojimo. Nuo GIPL veikimo pradžios 2022 m. gegužės mėn. iki 2024 m. balandžio mėn. juo buvo perduota 16,2 TWh abejomis kryptimis arba 8 proc. daugiau nei 2023 metais dujų suvartojo Lietuva.