Tiriant ekonomines sąlygas ir rinkos dalyvių pasirengimą gaminti ar vartoti žaliąjį vandenilį, Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ kviečia verslo ir institucijų atstovus pasidalinti vandenilio rinkos plėtros planais. Bendrovė vykdo žaliojo ir mažai anglies dvideginio išskiriančio vandenilio transportavimo infrastruktūros galimybių studiją Lietuvoje, todėl itin svarbu sužinoti rinkos dalyvių nuomonę apie tai, kuriose šalies vietovėse laukiamas didžiausias šio energetinio resurso vartojimo ir gamybos potencialas. Apklausoje surinkti duomenys bus naudojami planuojant žaliojo vandenilio vamzdyno maršrutą bei pajėgumus.
„Vandenilio ekonomika po truputį įgauna pagreitį ir formą, todėl tai tinkamas laikas esamiems arba potencialiems atsinaujinančios energetikos rinkos dalyviams pareikšti savo nuomonę ir taip daryti įtaką realiems projekto parametrams – vandenilio vamzdyno maršruto parinkimui“, – sako Laura Gužienė, „Amber Grid“ energetikos transformacijos vystymo vadovė.
Bendrovės vykdomoje atviroje apklausoje kviečiami dalyvauti visi ūkio subjektai, kurie suinteresuoti atsinaujinančios, aplinkai draugiškos energetikos vystymu, o ypač tie, kurie planuoja dalyvauti būsimoje žaliojo vandenilio rinkoje: pramonės įmonės, vandenilio projektų vystytojai ir kiti. Planuojama, kad suinteresuotųjų šalių apklausos rezultatai bus paskelbti iki šios vasaros.
Šiuo metu atliekama detali vandenilio koridoriaus projekto galimybių studija, kurios metu renkami duomenys, reikalingi vamzdynų maršrutų parinkimui, kompresorių stočių planavimui, vykdoma detali finansinė ir ekonominė analizė, planuojamas aplinkosaugos leidimų poreikis ir sprendžiami su projekto sauga susiję klausimai, taip pat planuojamas projekto įgyvendinimo grafikas.
„Amber Grid“ kartu su kitais Europos dujų perdavimo sistemos operatorias („Gasgrid Finland“ (Suomija), „Elering“ (Estija), „Conexus Baltic Grid“ (Latvija), (Lietuva), „GAZ-SYSTEM“ (Lenkija) ir „ONTRAS“ (Vokietija), dalyvauja tarptautiniame Šiaurės ir Baltijos šalių vandenilio koridoriaus projekte (angl. Nordic-Baltic Hydrogen Corridor, NBHC), siekiant įgalinti vandenilio gamybos, tiekimo ir perdavimo veiklą regione. 2024 m. balandį Europos Komisija NBHC suteikė bendro intereso projekto (PCI) statusą (projektas yra Baltijos energijos rinkos vandenilio plano (BEMIP Hydrogen) dalis). 2025m. sausio mėn. projektui patvirtinta 6,8 mln. eurų parama, skirta jo galimybių studijos etapo finansavimui.
Praėjusiais metais „Amber Grid“ užbaigė išankstinę vandenilio koridoriaus galimybių studiją, kurioje išanalizavo Europos bei regionines energetikos politiką bei pateikė konkrečius atsakymus apie žaliojo ir mažai anglies dvideginio išskiriančio vandenilio gamybos ir vartojimo potencialą šiaurės ir Baltijos šalių regione.
Daugiau informacijos apie planuojamą vandenilio perdavimo tinklą rasite čia, o apie žaliąsias dujas daugiau informacijos rasite mūsų svetainės skiltyje – Vandenilis | Žaliosios dujos
Jei reikia papildomos informacijos, turite klausimų ar pastabų, susijusių su klausimynu, prašome kreiptis į „Amber Grid“ el. paštu hydrogen@ambergrid.lt.