Ką būtina žinoti apie Pranešėjų apsaugą?
Pranešėjų apsaugą, jų teises bei galimas teisinės gynybos priemonės nustato Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas.
Taip pat kiti aktualūs teisės aktai:
Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymo įgyvendinimo“.
Lietuvos Respublikos prokuratūra įgyvendina Pranešėjo apsaugos įstatymo suteiktas kompetentingos institucijos funkcijas.
Daugiau informacijos – https://www.prokuraturos.lt/lt/praneseju-apsauga/5954
Jei, vertindami Jūsų pateiktą informaciją, nustatysime, kad Jūs atitinkate Pranešėjų apsaugos įstatyme nustatytos sąlygos dėl Pranešėjo statuso įgijimo bei pranešime būsite išreiškęs valią įgyti pranešėjo statusą, nedelsdami pranešimą persiųsime Lietuvos Respublikos prokuratūrai.
Tik Lietuvos Respublikos prokuratūra gali priimti sprendimą dėl pranešėjo statuso suteikimo.
Kokios svarbiausios teisinės gynybos priemonės?
Asmeniui, pateikusiam informaciją apie pažeidimą, taikomos šios Pranešėjų apsaugos įstatymo 11 str. 3 ir 5 d. gynybos, kuriomis saugoma nuo neigiamo poveikio, priemonės:
Kokios svarbiausios teisės ir garantijos?
Pagrindinės asmenų apsaugos, skatinimo ir pagalbos jiems priemonės:
1) saugių informacijos apie pažeidimus teikimo kanalų užtikrinimas;
2) konfidencialumo užtikrinimas;
3) draudimas daryti neigiamą poveikį;
4) teisė gauti atlyginimą už vertingą informaciją;
5) teisė gauti kompensaciją;
6) nemokamos teisinės pagalbos užtikrinimas;
7) atleidimas nuo atsakomybės;
8) teisė gauti išsamią, nešališką informaciją ir nemokamas konsultacijas dėl informacijos apie pažeidimus teikimo procedūrų ir teisių gynimo priemonių suteikimo.
Žinomai melagingos informacijos, taip pat valstybės ar tarnybos paslaptį sudarančios informacijos pateikimas nesuteikia asmeniui garantijų pagal Pranešėjų apsaugos įstatymą. Be to, žinomai melagingą informaciją pateikęs arba valstybės ar tarnybos paslaptį ar profesinę paslaptį atskleidęs asmuo atsako teisės aktų nustatyta tvarka.
Nuo kokios atsakomybės gali būti atleistas informaciją apie pažeidimą pateikęs asmuo?
Pranešėjų apsaugos įstatyme nustatyta tvarka informaciją apie pažeidimą pateikiantis asmuo pateikia informaciją, susijusią su komercine (gamybine) paslaptimi, profesine paslaptimi, banko paslaptimi, Grupės bendrovių konfidencialia informacija ar informacija apie privatų asmens gyvenimą, šis informacijos pateikimas nelaikomas minėtų kategorijų informacijos atskleidimu, išskyrus, kai informacija apie pažeidimą buvo atskleista viešai.
Kokios poveikio priemonės draudžiamos prieš pranešantįjį asmenį?
Įsipareigojame užtikrinti, kad prieš pranešantįjį asmenį, taip pat jo šeimos narius, kolegas dirbančius Bendrovėje ar Grupėje, dėl informacijos pateikimo per Pasitikėjimo liniją draudžiame daryti neigiamą poveikį, įskaitant, bet neapsiribojant: