Savitarna
En

Paieška

*alt_site_homepage_image*
En
Meniu

Naujienos

Nuo rugpjūčio 1-osios magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijoms bus taikomos...

Nuo rugpjūčio 1-osios magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijoms bus taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos

Nuo rugpjūčio 1 dienos magistralinių dujotiekių vietovės klasės teritorijos įgis specialiųjų žemės naudojimo sąlygų statusą. Apie tai informuojančius pranešimus gaus asmenys, kurių žemės sklypas, teritorija ar nekilnojamasis turtas patenka į dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ eksploatuojamų magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijas. Tikimasi, jog šis pokytis visuomenei suteiks didesnį žinojimą apie greta dujų perdavimo sistemos objektų taikomus užstatymo pastatais normatyvus, paskatins žmones atidžiau planuoti savo veiklą šalia dujotiekių, pasidomėti galiojančiais veiklos ribojimais ir laikytis nustatytų taisyklių. Taip pat apie įregistruotą magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritoriją atsiras įrašas nekilnojamojo turto registro duomenų bazės išraše apie žemės sklypo teisinę registraciją. Šis pokytis atliekamas „Amber Grid“ įgyvendinant Lietuvos Respublikos specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatyme numatytas nuostatas.

„Mums rūpi, kad šalia magistralinių dujotiekių įsikūrę gyventojai, verslai ir žmonių turtas būtų saugūs. Tačiau ne mažesnis yra ir pačių žmonių sąmoningumas ir taisyklių žinojimas. Tikimės, jog jau esantys įrašai apie magistralinių dujotiekių apsaugos zonas ir atsirasiantys įrašai apie vietovių klasių teritorijas, kuriose taikomos specialiosios žemės naudojimo sąlygos, paskatins žmones ne tik laikytis nurodytų ribojimų, bet ir labiau domėtis savo turtu ir tuo, kaip jį bei save apsaugoti“, – teigia „Amber Grid“  technikos direktorius Andrius Dagys.

Jau anksčiau nustatyti veiklos ribojimai greta dujų perdavimo sistemos pagal Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymą skirstomi į dvi rūšis:

  • apsaugos zonas, po 25 metrus į abi puses nuo vamzdyno ašies ar 25 metrų atstumu nuo teritorijos aptvėrimo, nustatytas pačios dujų perdavimo sistemos apsaugai;
  • magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijas, po 200 metrų į abi puses nuo vamzdyno ašies ir 200 metrų atstumu nuo kraštinių jo taškų, susijusias su gretimos aplinkos sauga.

Specialiųjų žemės naudojimo sąlygų įstatymas įpareigoja visus inžinerinės infrastruktūros valdytojus, tarp jų ir „Amber Grid“, įregistruoti šiame įstatyme nurodytiems objektams nustatytas teritorijas. Magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijų registravimas yra vienas iš „Amber Grid“ įgyvendinamų etapų. Atskiru etapu „Amber Grid“ taip pat registruoja ir dujų perdavimo sistemos objektų apsaugos zonas. Šį etapą planuojama pabaigti įgyvendinti iki 2024 metų pabaigos.

Ką svarbu žinoti, jeigu turimas žemės sklypas patenka į magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijas?

Asmenys, kurie planuoja formuoti ar pertvarkyti žemės sklypus, keisti ar nustatyti pagrindinę žemės naudojimo paskirtį, projektuoti ir statyti ar rekonstruoti statinius, įrengti įrenginius, keisti statinių ar patalpų paskirtį, organizuoti renginius ar formuoti naujus nekilnojamojo turto kadastro objektus, kaip atskirus nekilnojamojo turto objektus suformuojant patalpas pastate arba pertvarkant pastatus bei patalpas, kurie patenka į magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijas – privalo gauti išankstinį rašytinį ,,Amber Grid” sutikimą. O ketinantiems įsigyti ar nuomotis žemės sklypą, vykdyti jame veiklą ar planuojant kitas investicijas, rekomenduojama pasitikrinti, ar dominančioje vietovėje nėra taikomų ribojimų, susijusių su magistralinių dujotiekių vietovės klasių teritorijomis, dėl kurių planuojama vykdyti veikla iš viso negalima arba galima tik pritaikius atitinkamas priemones. Informaciją galima pasitikrinti duomenų bazėje regia.lt ir Registrų centro specialiųjų žemės naudojimo sąlygų aplikacijoje ipasas.lt.

Kartu su šiuo pokyčiu „Amber Grid“ vykdo informacinę kampaniją „Saugok save ir dujotiekį“. Jos metu žmonėms primenama, kas svarbu gyvenant šalia magistralinio dujotiekio, kokios galioja taisyklės, leidimai ir ribojimai.

„Amber Grid“ dujų perdavimo sistema dažniausiai įrengta po žeme, todėl  yra nematoma. Apie tai, kad nutiestas dujotiekis ar aptvertoje teritorijoje esama kitų įrenginių ir statinių, vietovėje informuoja magistralinio dujotiekio trasą žymintys geltoni stulpeliai bei informacinės lentelės.

Daugiau informacijos apie saugumą šalia „Amber Grid“ dujų perdavimo sistemos: www.ambergrid.lt/saugumas

Savitarna