En

Paieška

*alt_site_homepage_image*
En
Meniu

Naujienos

„Amber Grid“ pateikė reikalavimą bankui išmokėti GIPL garantijos lėšas ir inicijavo „Alvoros“ įtraukimą į nepatikimų tiekėjų sąrašą

GIPL projekto rangovui nepašalinus dalies dujotiekio detalių sertifikavimo trūkumų ir ginant savo bei vartotojų interesus, Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ šiandien pateikė reikalavimą bankui išmokėti GIPL garantijos lėšas. Tai – pirmas žingsnis, siekiant užsitikrinti tų dujotiekio detalių, kurios neturi reikiamų sertifikatų, pakeitimą rangovo sąskaita. Pateiktas reikalavimas 5,8 mln. eurų sumai.

„Amber Grid“ taip pat inicijavo GIPL rangovo „Alvoros“ įtraukimą į nepatikimų tiekėjų sąrašą. Dėl šio veiksmo įmonė šiandien kreipėsi į Viešųjų pirkimų tarnybą.

Vykdant tolesnius veiksmus, „Amber Grid“ rengia detalių pakeitimo planą bei ruošiasi tarptautiniam viešajam pirkimui, kurio metu bus atrinktas naujas darbų rangovas konkrečių dalių keitimo darbams atlikti.

Lietuvą ir Lenkiją jungiantis GIPL dujotiekis veikia ir tarnauja abiejų valstybių poreikiams. Nuo GIPL veikimo pradžios 2022 metų gegužę iki šių metų kovo mėnesio juo buvo perduota beveik 16 teravatvalandžių (TWh) dujų abejomis kryptimis. Tai – 6 proc. daugiau nei 2023 metais buvo suvartota dujų Lietuvos poreikiams.

GIPL dujotiekio saugumą patvirtino statybos ir eksploatacijos metu atlikti viso dujotiekio bandymai, vidinė diagnostika ir papildomos ekspertizės. Atlikti dujotiekio dalių cheminės sudėties matavimai, plieno kokybės ir kietumo matavimai, suvirinimo siūlių rentgeno, vamzdyno detalių sienelių storio matavimų rezultatai atitinka techninius projekto reikalavimus ir net juos viršija. Atliekami testai patvirtina, jog dujotiekį saugu eksploatuoti.

„Amber Grid“ vykdo ir ateityje atliks būtinus ir išsamius GIPL dujotiekio patikrinimus, siekiant užtikrinti, jog įrenginys yra saugus.

Nustačius dalies dujotiekio detalių sertifikavimo trūkumus, „Amber Grid“ dėl to dar 2023 metų birželį kreipėsi į prokuratūrą, kuri vykdo ikiteisminį tyrimą. Šių metų sausį „Amber Grid“, reikalaudamas ištaisyti trūkumus,  pateikė pretenziją rangovui.

GIPL yra strateginės reikšmės projektas tiek Lietuvai, tiek Europai leidęs užsitikrinti energetinę nepriklausomybę. „Amber Grid“ projektą įgyvendino per numatytą terminą, neviršijant projekto biudžeto. Dujotiekis Lietuvai ir kitoms Europos šalims leidžia apsirūpinti gamtinėmis dujomis iš alternatyvaus šaltinio bei dar labiau sustiprinti energetinę nepriklausomybę.