Savitarna
En

Paieška

*alt_site_homepage_image*
En
Meniu

Naujienos

Baigtas įgyvendinti strateginis dujotiekių jungties tarp Latvijos ir Lietuvos pajėgumų didinimo...

Baigtas įgyvendinti strateginis dujotiekių jungties tarp Latvijos ir Lietuvos pajėgumų didinimo projektas ELLI

Po ketverius metus trukusio intensyvaus darbo baigtas Latvijos ir Lietuvos dujų jungties pajėgumų didinimo projektas ELLI, kurį kartu įgyvendino „Amber Grid” ir Latvijos dujų operatorius „Conexus Baltic Grid”. Projektu buvo padidinti jungties pajėgumai abiem kryptimis ir sustiprintas gamtinių dujų tiekimo saugumas regione.

„ELLI - vienas paskutiniųjų Baltijos šalių regiono dujų rinkos integraciją didinančių projektų. Jį įgyvendinę pasiekėme, kad dujos dideliais kiekiais tekėtų tarp Baltijos šalių ir Suomijos. Tai patvirtina šiemet rekordiškai užpildyta Latvijos dujų saugykla, į kurią didelė dalis dujų buvo perduota per sustiprintą Lietuvos-Latvijos dujotiekių jungtį. Klaipėdos SGD terminalas, pastaruoju metu įgyvendinti GIPL ir ELLI jungčių projektai iš esmės padidino Lietuvos ir Baltijos valstybių dujų infrastruktūros galimybes, sukūrė ekonomines ir geopolitines naudas”, - sako „Amber Grid“ vadovas Nemunas Biknius.

2017 m. lapkričio 24 d. ELLI projektas buvo įtrauktas į Europos Komisijos patvirtintą BEMIP (Baltijos energijos rinkos jungčių plano) prioritetinį dujų koridoriaus bendro intereso projektų sąrašą, kaip svarbus ES vidaus energijos rinkos plėtros elementas. Projektas buvo įgyvendinamas nuo 2019 m. iki 2023 m. pabaigos ir bendrai finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

„Šis tarptautinės partnerystės projektas yra sėkmingas efektyvaus tarptautinio bendradarbiavimo pavyzdys bendrai įgyvendinant svarbų bendro Europos intereso projektą. Jis svarbus ne tik Latvijai ir Lietuvai, bet ir visoms Baltijos šalims, užtikrinant regiono energetinį saugumą ir nepriklausomybę. Įgyvendinant ELLI projektą buvo pašalintos perkrovos Latvijos ir Lietuvos jungties taške ir padidintas Latvijos vamzdynų darbinis slėgis iki 50 barų, atitinkantis tarpvalstybinius srautus tarp ES valstybių narių. Be to, projekto įgyvendinimo metu  dėl geopolitinės situacijos pasaulyje jo svarba gerokai išaugo", - aiškina bendrovės „Conexus" valdybos pirmininkas Uldis Bariss.

Įgyvendinus ELLI projektą padidėjo tiekimo diversifikavimas ir saugumas, pagerėjo konkurencija dujų rinkoje, suteikusi galimybę Lietuvai ir Lenkijai efektyviau naudotis Inčukalnio požemine dujų saugykla, o Latvijai, Estijai ir Suomijai - dujų importo keliais per SGD terminalą Klaipėdoje ir GIPL.

Padidinti pajėgumai abiem kryptimis

Iki ELLI projekto tarpvalstybinio taško pajėgumai buvo riboti - 67,6 GWh/d iš Lietuvos į Latviją ir 65,1 GWh/d iš Latvijos į Lietuvą. Įgyvendinant projektą, 2022 m. lapkritį pajėgumai iš Lietuvos į Latviją buvo padidinti iki 90 GWh/d su galimu dinaminiu padidėjimu iki maždaug 100 GWh/d. 2023 m. lapkritį pajėgumai iš Latvijos į Lietuvą buvo padidinti iki 82 GWh/d Latvijos-Lietuvos kryptimi su galimu dinaminiu padidėjimu iki maždaug 100 GWh/d.

Ribotą laiką, esant konkrečioms perdavimo sistemos eksploatavimo sąlygoms, sistemos operatoriai gali užtikrinti iki 130 GWh/d techninius pajėgumus iš Lietuvos į Latviją ir iki 119 GWh/d iš Latvijos į Lietuvą. Tokios specifinės sąlygos apima, pavyzdžiui, kai gamtinės dujos Lietuvoje gaunamos ir iš SGD terminalo, ir iš Lietuvos-Lenkijos jungties beveik visu pajėgumu arba kai abi kompresorių stotys Lietuvoje (Panevėžio kompresorių stotis ir Jauniūnų kompresorių stotis) vienu metu veikia beveik maksimaliu pajėgumu.

Latvijoje įgyvendinta 17 paprojekčių

Pagal projektą Latvijoje įgyvendinta 17 paprojekčių, įskaitant slėgio padidinimą iki 50 barų, išsamią vamzdynų diagnostiką, infrastruktūros rekonstrukcijos darbus, kelių linijų atšakų, jungiamųjų mazgų, atšakų į dujų slėgio mažinimo stotis rekonstrukciją bei vamzdynų atkarpų pakeitimą.

Bendra projekto vertė - 10,1 mln. eurų, iš kurių „Amber Grid“ investavo 4,27 mln. eurų,  „Conexus” - 5,8 mln. eurų.

Savitarna